Ekologiczne papiery do druku
Drukuj w zgodzie z ekologią.
Prawdą jest, że do rozwijania sprawnej i efektywnej komunikacji niezbędne jest wykorzystanie papierowych nośników przekazu, takich jak katalogi, plakaty czy ulotki. Jednak nie tylko treść i format Twoich druków jest istotna, ale również materiały, z których są one wykonane. Wybierając papier z recyklingu, działasz w sposób zrównoważony oraz umacniasz wizerunek firmy jako dbającej o środowisko. Rodzaj papieru użytego do druku, sam w sobie jest środkiem komunikacji i może pozytywnie wpłynąć na wizerunek firmy.
Podstawą do dokonania wyboru papieru jest wiedza, jakie ekologiczne rozwiązania masz do wyboru i czym one się różnią. Możesz wydrukować swoje materiały reklamowe na papierze z recyklingu, a jeżeli nie masz takiej możliwości warto upewnić się, że materiał z którego korzystasz pochodzi ze zrównoważonej gospodarki leśnej. W przemyśle papierniczym stosuje się specjalne oznaczenia, dzięki którym wiadomo skąd dany papier pochodzi oraz jak został wyprodukowany.
Rodzaj papieru – wybierz swój materiał do druku
Istnieją 4 różne rodzaje papieru: makulaturowy, mieszany, ze zrównoważonej gospodarki leśnej i „nowy” papier. Dla każdego typu istnieją różne etykiety, które poświadczają pochodzenie surowców:
1. Papier z recyklingu
Papier pochodzący z recyklingu to inaczej papier makulaturowy. Obecnie jego jakość dorównuje nowemu papierowi, jednak jego wytworzenie wymaga znacznie mniejszych nakładów energii. Oto kilka etykiet, które pomogą Ci rozpoznać papier z recyklingu:
– Angel Blue — ta etykieta powstała w 1977 roku w Niemczech. Jest to pierwsza etykieta środowiskowa stworzona na świecie. Wszystkie produkty z etykietą Angel Blue podlegają bardzo regulacjom i wielu kontrolom podczas całego procesu produkcyjnego.
– FSC® Recycled — etykieta FSC® Recycled oznacza, że papier jest wykonany w 100% z materiałów pochodzących z recyklingu.
– PEFC Recycled — ta etykieta oznacza, że papier został wyprodukowany w co najmniej 70% z materiałów pochodzących z recyklingu.
2. Papier z nowych włókien pochodzących z lasów gospodarowanych w sposób zrównoważony
Papiery te wykonuje się z nowych włókien pochodzących z lasów, które gospodarowane są w sposób zrównoważony. Oznacza to, że drzewa zarządzane są w sposób zapewniający witalność i regenerację lasu. Istnieją dwie organizacje, które zajmują się promowaniem odpowiedzialnej gospodarki leśnej:
– FSC® (Forest Stewardship Council®) — jest to międzynarodowa organizacja not–for–profit o zasięgu globalnym, która powstała w 1993 roku w Niemczech. Jej celem jest promowanie poprawnej przyrodniczo, korzystnej społecznie i opłacalnej ekonomicznie gospodarowania zasobami leśnymi świata. Obecnie prawie 90 milionów hektarów lasów posiada certyfikat FSC.
– PEFC (Programme for the Endorsement of Forest Certification Schemes — Program Zatwierdzenia Systemów Certyfikacji Leśnej) — jest to organizacja, która powstała w 1998 roku w Luksemburgu. Przyznaje etykietę wszystkim papierom z lasów zarządzanych w sposób zrównoważony. Obecnie istnieje około 200 milionów hektarów certyfikowanych przez PEFC.
3. Papier mieszany
Jest to mieszanka włókien różnego pochodzenia. Etykieta FSC® MIX gwarantuje, że produkt wytworzono z materiału pochodzącego z dobrze zarządzanych lasów posiadających certyfikat FSC® oraz materiałów pochodzących z recyclingu i z innych kontrolowanych źródeł.
4. Nowy papier bez etykiety
Tak zwany „nowy” papier nie zawiera składników pochodzących z recyklingu, a drewno (do produkcji) nie pochodzi ze zrównoważonych lasów. Papiery te można rozpoznać po opakowaniu, ponieważ nie posiadają żadnych oznakowań ekologicznych.
Proces powstawania papieru a ekologia
Oprócz rodzaju papieru warto zwrócić uwagę również na proces jego powstawania. Istnieją dwa certyfikaty, które dowodzą, że produkcja materiału miała mniej negatywny wpływ na środowisko. Są to:
- PCF
Certyfikat ten to potwierdzenie, że produkt przetwarzany jest bez użycia chloru, a co za tym idzie, w ramach procesu produkcji nie doszło do wytworzenia szkodliwych dla środowiska substancji (w tym dioksyn). Proces wybielania odbywa się przy użyciu tlenu, ozonu lub nadtlenku wodoru.
- Certyfikat EU Ecolabel
Przyznawany produktom i usługom, których cały cykl życia ma jak najmniejszy wpływ na środowisko naturalne.
Ekologiczne papiery w Colours Factory
Jeżeli Twoja firma dba o ekologię, nie oznacza to, że musi rezygnować z materiałów drukowanych. Badania dowiedzą, że reklama drukowana jest znacznie skuteczniejsza, niż jej cyfrowa wersja. Dzięki swojej fizyczności jest lepiej odbierana i łatwiej przyswajana przez odbiorców. W Colours Factory mamy do Twojej dyspozycji coraz więcej papierów recyklingowych.
Papiery offsetowe
Diverso Natural i White są to wysokiej jakości papiery offsetowe, wyprodukowane w 100% z mas makulaturowych. Papier Diverso może poszczycić się takimi certyfikatami jak Blue Angel, Ecolabel oraz FSC. Do produkcji tego papieru zużywa się 47% mniej wody, aż 80% mniej energii i emituje się o 45% mniej gazów cieplarnianych!
W naszej drukarni korzystamy również z ekologicznych papierów Nautilus Classic i Nautilus Super White. Są to papiery niepowlekane, wyprodukowane w 100% z makulatury. Ten rodzaj papieru posiada etykiety FSC® Recycled oraz EU Ecolabel. Nautilus Classic dodatkowo może poszczycić się certyfikatem Blue Angel. Świetnie sprawdzi się do drukowania materiałów reklamowych, gdyż charakteryzuje się świetnymi właściwościami drukowymi.
Papiery kredowe
Do papierów kredowych należą Cocoon Silk, Cyklus Silk oraz Diverso Natural Matt. Cocoon Silk to papier w 100% pochodzący z recyklingu i bielony bez użycia chloru gazowego. Papier ten cechuje wysoka białość i nieprzezroczystość. Jest on również dwukrotnie powlekany, co daje delikatny efekt satyny, a jego użycie gwarantuje wysoką, “prestiżową” jakość wydruków. Natomiast Cyklus Silk to papier wyprodukowany w 100% z recyklingu. Posiada certyfikaty FSC, Blue Angel oraz EU Ecolabel. Ten papier idealnie nadaje się do druku kolorowego i zdjęć wysokiej jakości, ponieważ posiada naturalny odcieniu bieli. Ostatnim ekologicznym papierem kredowym jest Diverso Natural Matt. Jest on produkowany z makulatury, która może być przetworzona nawet 6 razy. Posiada certyfikaty Blue Angel, Ecolabel oraz FSC i nadaje się zarówno do druku offsetowego, jak i cyfrowego.
W Colours Factory znajdziesz również ekologiczne i certyfikowane kartony takie jak Ovaro oraz GD. Brązowy karton Ovaro posiada certyfikat FSC i świetnie nadaje się do eleganckich prac w stylu „eko”. Ponieważ wykonany jest w 100% z makulatury, cechuje się sztywnością i wytrzymałością. Kartony GD natomiast to powlekane jednostronnie kartony wielowarstwowe wytworzone na bazie włókien wtórnych. Świetnie sprawdzają się w produkcji opakowań spożywczych i przemysłowych oraz materiałów reklamowych, ze względu na to, że można na nich wykonywać różnego rodzaje zadruki oraz uszlachetnienia.
Masz dodatkowe pytania? Nie wiesz, które podłoże wybrać do Twoich realizacji? Chętnie rozwiejemy Twoje wątpliwości. Napisz: offer@coloursfactory.pl