Przewodnik po druku, cz. 2. Podłoża drukowe — karton
Kartony zazwyczaj kojarzą nam się z opakowaniami, jednak w poligrafii mają o wiele większe zastosowanie. Dowiedz się, jakie są rodzaje kartonów i jak się je wykorzystuje przy produkcji wszelkiego rodzaju materiałów drukowanych.
Rodzaje kartonów i ich zastosowanie
Drukowanie jest dziedziną, która stale ewoluuje i wykorzystuje coraz to nowsze technologie oraz materiały. Jednym z podłoży, które odgrywa kluczową rolę w druku, jest karton. Karton to wielofunkcyjne podłoże, który znajduje zastosowanie w produkcji wielu różnych produktów poligraficznych. W tym artykule przyjrzymy się kilku rodzajom kartonów, które są szeroko stosowane w druku.
Karton GC1
GC1, znany również jako karton powlekany jednostronnie, jest jednym z najbardziej popularnych rodzajów podłoży stosowanych w druku. GC1 to wielowarstwowy karton z białym spodem o podwyższonych parametrach grubości i sztywności. Jego główną cechą charakterystyczną jest powlekanie, co oznacza, że jedna strona kartonu pokryta jest warstwą powłoki, podczas gdy druga strona pozostaje niepowlekana. Powłoka ta nadaje mu gładkość, doskonałe właściwości do druku oraz lepszą jakość kolorów. Ponadto zadruk na kartonie GC1 możliwy jest po obu stronach. Kartony te dostępne są w kilku gramaturach.
Zastosowanie
W zależności od gramatury (dostępne są kartony od 200 g do 350 g) GC1 stosuje się do produkcji np.:
- karton GC1 210 g — arkusze plano, koperty, oklejki opakowań i standów (kaszerowane i sztancowane), okładki katalogów, zakładki do książek, zawieszki, zaproszenia
- 300 g — podkłady do kalendarzy biurkowych, podkłady do kalendarzy x-dzielnnych, pudełka reklamowe, wobblery, arkusze plano, koperty, oklejki opakowań i standów, planery,
- 350 g — pocztówki, kalendarze, okładki książek, zeszytów, notesów, standy, display, kartki okolicznościowe, teczki.
Karton GC2
GC2 to wielowarstwowy powlekany karton, wytworzone na bazie ścieru drzewnego o kremowym spodzie. Karton ten to również powlekany jednostronnie materiał, którego cechuje podwyższona sztywność i grubość przy jednocześnie obniżonej gramaturze. Karton GC2 ma wiele zalet, a co więcej nadaje się do druku w wielu technologiach. Można go również uszlachetniać na wiele sposobów.
Zastosowanie
W zależności od gramatury (dostępne są kartony od 200 g do 335 g) GC2 stosuje się do produkcji np.:
- GC2 215 g — arkusze plano, koperty, oprawy miękkiej książek i zeszytów, okładki katalogów, opakowania spożywcze i farmaceutyczne, ulotki, wobblery, teczki
- GC2 230 g — arkusze plano, koperty, oprawy miękkiej książek i zeszytów, okładki katalogów, opakowania produktowe, ulotki, wobblery, teczki, kalendarze ścienne
Karton GD2
GD2 to wielowarstwowy karton jednostronnie powlekany, a od poprzedników różni się swoim szarym spodem. Karton ten to uniwersalne, ekologiczne i ekonomiczne podłoże, które dostępne jest w różnych gramaturach (od 160 g do 230 g). Dzięki temu można je wykorzystać do tworzenia wielu produktów.
Zastosowanie
Karton GD2 stosuje się m.in. do produkcji oklejek opakowań i standów (kaszerowane i sztancowane), plecków notesów, podkładów do kalendarzy biurkowych, podkładów do kalendarzy x-dzielnnych czy pudełek.
Karton Ovaro
Ovaro to niepowlekany obustronnie brązowy karton wykonany w 100% z makulatury. Co więcej, jednolity odcień brązu oraz jego gładkość sprawiają, że podłoże to idealnie sprawdza do obustronnego zadruku i uszlachetniania. Dodatkowo karton Ovaro jest sztywny, wytrzymały i nadaje się do recyclingu. Zadruk na tym podłożu wykonuje się techniką offsetową lub sitodrukiem.
Zastosowanie
Ovaro nadaje się m.in. do produkcji opakowań na kosmetyki i farmaceutyki, a także artykuły spożywcze, okładki notesów, zeszytów i książek, kartki okolicznościowe, okładki na płyty CD/DVD, menu oraz teczki.
Wszystkie opisane rodzaje kartonów mają unikalne cechy, które wpływają na ich zastosowanie w druku. Warto zauważyć, że wybór odpowiedniego rodzaju kartonu ma kluczowe znaczenie dla osiągnięcia wysokiej jakości materiałów poligraficznych, a przede wszystkim dla satysfakcjonujących efektów końcowych. Jeśli szukasz drukarni, która przeprowadzi Cię przez gąszcz możliwości i pomoże Ci dobrać najlepsze podłoże do Twojego projektu, skontaktuj się z nami: offer@coloursfactory.pl