Ulotki DL — wymiary, projektowanie i zastosowanie
Czy wiesz, co to jest i jakie ma zastosowanie format DL? Ulotka w tym kształcie jest wyjątkowo uniwersalna, sprawdza się w wielu sytuacjach i daje dużo możliwości prezentacji oferty. Poznaj ten produkt poligraficzny i dowiedz się, jak go dobrze zaprojektować i wykorzystać do promocji firmy.
Czym jest ulotka DL
Ulotka typu DL jest idealna do tworzenia stylowych, atrakcyjnych broszur i występuje w kilku wersjach. Popularne są zarówno klasyczne dwustronne ulotki DL, jak i wersje składane lub podwójnie składane. Największą zaletą ulotek DL jest ich wielofunkcyjność. Nietypowe wymiary sprawiają, że nadaje się ona do tak projektów z wieloma grafikami, jak i do ulotek z dużymi bokami teksu. Podsumowując, wysoki i smukły rozmiar ulotki DL daje jej przewagę nad standardową wersją A5 i jest idealny do zrobienia dobrego pierwszego wrażenia oraz zdobycia klientów.
Wymiary ulotki DL — dobierz rozmiar do projektu
DL jest skrótem odnoszącym się do angielskiego sformułowania „dimension lengthwise”, a jego wymiary to dokładnie 99 mm x 210 mm. Dla zobrazowania rozmiar ten to jedna trzecia kartki A4, taka sama długość jak A5, ale nie tak szeroki, jak A6. Ulotki w rozmiarze DL nie są największe, ale z pewnością mają moc. Przyciągają one uwagę, a imponująca powierzchnia zadruku sprawia, że możesz promować najnowsze wyprzedaże, produkty i mnóstwo usług w jednym miejscu.
Jeśli zastanawiasz się, jak rozmiar ulotki DL wypada na tle innych formatów, to przygotowaliśmy dla Ciebie małą ściągawkę:
- Ulotka DL to jedna trzecia formatu A4.
- Ma krótszą szerokość niż A6, ale jest dłuższa.
- Ma taką samą długość jak A5, ale ma znacznie krótszą szerokość.
- Ulotka DL to jedna szósta formatu A3 i jedną dwunastą formatu A2.
- 32 ulotki DL tworzą razem format A1, a 64 DL tworzą A0.
Wytyczne dotyczące projektowania ulotek DL
Jeśli chcesz uzyskać jak najlepszy efekt podczas drukowania projektu w formacie DL, znajomość wymiarów jest konieczna, aby móc dokładnie dopasować projekt i uniknąć ewentualnych błędów w druku. Warto wiedzieć, że drukarnie zwykle drukują materiały na dużym arkuszu papieru, który jest następnie cięty na gilotynie. Dzieje się tak, ponieważ umożliwia to drukowanie wielu plików jednocześnie, obniża koszty i czas produkcji. Oznacza to, że podczas przygotowywania plików należy zwrócić uwagę na spady i marginesy, co jest wyjątkowo ważne, ponieważ utrzymują projekt z dala od noża. W przypadku ulotki DL wygląda to następująco:
1. Obszar spadu (103 mm x 214 mm): obszar spadu zapewnia, że po przycięciu ulotki do jej właściwych rozmiarów nie będzie żadnych białych linii wokół projektu. Upewnij się, że tło rozciąga się tak, aby wypełnić spad. Krawędzie dokumentu zazwyczaj rozszerza się o dodatkowe 1/8 cala (3 mm) z każdej strony.
2. Bezpieczny obszar (95 mm x 206 mm): upewnij się, że został pozostawiony odpowiedni margines w projekcie. Minimalny dopuszczalny rozmiar marginesów to 1/4 cala (6,3 mm) od każdej krawędzi dokumentu. Twoje logo, tekst i inne istotne elementy dokumentu nie powinny wychodzić poza nie, a znajdować się na bezpiecznym obszarze.
3. Linie zagięcia: Jeśli twoja ulotka DL musi być złożona, również należy zostawić 1/8 cala (3 mm) marginesów po każdej stronie zagięcia. Linie składania zapewniają, że Twój projekt pozostanie symetryczny, a zagięcie nie wpłyną na zawartość.
Wiedza o tym, jak prawidłowo zaprojektować ulotkę do druku, pomoże Ci uniknąć strat finansowych i zaoszczędzić czas.
Ulotki DL — nietypowe zastosowania
Dla wielu osób ulotka to kawałek papieru rozdawany na ulicy. Jednak w rzeczywistości jest wiele możliwości jej zastosowania. Możesz rozdawać swoje ulotki i sprawić, że będą one dla potencjalnych klientów bardzo przydatne. Tym bardziej że ulotka DL jest najbardziej uniwersalna ze wszystkich formatów. Poznaj 4 nietypowe zastosowania ulotek DL.
Ulotki DL jako menu
Dzięki swojemu podłużnemu kształtowi, ulotki DL sprawdzą się jako menu. Możesz zaprojektować ulotki, które jednocześnie będą przedstawiać najlepsze dania z Twojej restauracji. Taką ulotkę możesz dokładać do zamówień na wynos lub tych w dostawie. Jeżeli jednak zdecydujesz się na druk na grubszym papierze, może to być pełnowartościowa karta dań lub osobna karta drinków.
Ulotki DL jako mini przewodnik
Ulotki składane DL pozwalają umieścić dużo informacji i grafik, dlatego świetnie nadają się na mini przewodnik. Taką ulotkę możesz wykorzystać na targach i wystawach lub rozdawać klientom odwiedzającym Twoje biuro. Potrójnie składane ulotki DL sprawdzają się również jako krótki przewodnik po największych atrakcjach turystycznych danego miejsca. Na takiej ulotce bez problemu zmieści się również mapa.
Ulotki DL jako zaproszenie
Format DL znakomicie się sprawdza jako zaproszenie. Jeżeli organizujesz targi lub konferencje, możesz rozdawać je, aby zachęcić gości do odwiedzenia Twojego stoiska wystawowego. Do takich zaproszeń możesz śmiało dołączyć agendę czy harmonogram wydarzenia.
Ulotka DL jako CV lub mini portfolio
Dzięki swojemu podłużnemu formatowi, a co za tym idzie dużej powierzchni zadruku, ulotka DL świetnie sprawdzi się jako Curriculum Vitae czy portfolio. Oprócz tekstu spokojnie zmieścisz na niej grafiki, które będą przykładem Twoich prac. Jej podręczny format i kreatywne wykorzystanie z pewnością sprawią, że zostanie ona zauważona przez potencjalnego pracodawcę czy zleceniodawcę. Takie wykorzystanie ulotki DL jest również świetne dla artystów i artystek, którzy chcą zareklamować własną wystawę.