01.02.2023
Druk reklamowy

Arkusze plano — poznaj i pokochaj

Wydruk wielu różnych materiałów reklamowych nie musi być drogi. Jeśli chcesz zaoszczędzić, skorzystaj z możliwości, jakie dają Ci arkusze plano. Dzięki nim przygotujesz swoje ulotki, wizytówki czy plakaty za jednym razem. Arkusze plano to uniwersalne i ekonomiczne rozwiązanie, które warto znać.

Co to jest arkusz plano?

Arkusz plano to arkusz papieru, na którym możesz rozłożyć różne wydruki. W tym miejscu należy przede wszystkim zaznaczyć, że jest to półprodukt, który wymaga dalszych czynności, zanim stanie się pełnowartościowym produktem. Arkusze plano są to zadrukowane jedno lub dwustronnie duże arkusze papieru. Służą one do łączenia kilku różnych projektów, na jednej karcie papieru. Na arkuszach plano zmieszczą się takie materiały jak plakaty, ulotki czy wizytówki. Jeśli postanowisz wykorzystać arkusz plano do produkcji swoich materiałów reklamowych, to zostanie on wykonany według zaplanowanego przez ciebie projektu i dostarczony do Ciebie w całości. Oznacza to, że zadrukowane arkusze należy pociąć i w ten sposób zakończyć produkcję swoich materiałów reklamowych.

Jak wykorzystać arkusz plano

Druk arkuszy plano sprawdzi się przede wszystkim, jeśli zamierzasz zlecić kilka produktów, a do ich produkcji wykorzystać jeden surowiec. Plano pozwala rozłożyć różne projekty (np. ulotkę, wizytówkę i opakowanie) na jednym arkuszu i tym samym obniżyć koszt realizacji zamówienia, który mógłby być wyższy, gdyby drukować każdy z nich osobno. Arkusze plano mogą także posłużyć do oklejenia produktów firmowych, takich jak teczki, oraz jako oklejki.

arkusz plano - oklejka

Druk arkuszy plano w praktyce

Jak już wiadomo, arkusze plano służą do wydruku różnych materiałów promocyjnych, na jednej dużej karcie papieru, która zostanie do Ciebie dostarczona w całości. Twoim zadaniem będzie pociąć arkusz na gotowe materiały reklamowe. Jeśli więc zastanawiasz się, dlaczego warto, z nich korzystać to najważniejszy jest aspekt ekologiczny i ekonomiczny. Jednak arkusze plano to również wiele możliwości.

Formaty

Arkusze plano są dostępne w wielu rozmiarach, dlatego dają Ci możliwość dostosowania ich do swoich indywidualnych potrzeb. Dostępne formaty, z których możesz skorzystać to:

● A2 (zadruk 594 x 420 mm)

● A1 (zadruk 840 x 590 mm)

● A1+ (zadruk 860 x 610 mm)

● B2 (zadruk 680 x 480 mm)

● B1 (zadruk 980 x 680 mm)

● XXL (zadruk 1560 x 1100 mm)

Podłoża

O praktyczności arkuszy plano świadczy również to, że można je tworzyć na wielu rodzajach podłoży. Drukuj swoje materiały promocyjne na papierach kredowych o różnej gramaturze (kreda mat i połysk), kartonie, a nawet papierach ozdobnych, takich jak na przykład gładki, granatowy Sirio Color Dark Blue (290 g), gładki, czerwony arkusz Sirio Color Lampone (290 g) czy Tintoretto Gesso 250 g (faktura filcu).

Uszlachetnienia

Na jednym arkuszu plano możesz wykonać zadruk jednostronny lub dwustronny. Co więcej, możesz go uszlachetnić według swoich potrzeb. Nadaj blask swoim wydrukom pokrywając je lakierem dyspersyjnym, lakierem UV, bądź wykorzystując różnego rodzaju folie.

Arkusze plano — co można na nich drukować

Arkusze plano dają wiele możliwości, co sprawia, że są bardzo ekonomicznym rozwiązaniem i są odpowiednie do wydruku wielu materiałów reklamowych jednocześnie. Tak naprawdę, to co znajdzie się na Twoim arkuszu, zależy wyłącznie od Twoich potrzeb, ponieważ nadają się one do różnych projektów. Arkusze plano są odpowiednie do drukowania tekstów, jak i grafik i nie mają żadnych ograniczeń. Również metoda druku nie stanowi przeszkody. Możesz zdecydować się na druk cyfrowy, jak i druk offsetowy. Dobierz rodzaj papieru i uszlachetnienia i stwórz wyjątkowe materiały promocyjne dla swojej firmy.

 

Magdalena Szafrańska

Copywriterka, Social Media Specjalistka

Pasjonatka komunikacji, social mediów i poligrafii. Kreuje, wyjaśnia i dba o to, by świat (poli)graficzny nie miał przed czytelnikami tajemnic.