04.10.2022
Technologia druku

Co to jest druk UV i jak działa

Technologia i zalety druku UV

Czy wiesz, że praktycznie żaden inny rodzaj druku nie jest tak elastyczny jak druk UV? Oferuje on wiele możliwości, więc praktycznie w ogóle nie musisz ograniczać swojej kreatywności. Poznaj sposób działania technologii druku UV.

Co to jest druk UV

Druk UV jest jednym z procesów drukowania bezpośredniego. Gotowy do druku plik jest wysyłany z komputera do maszyny drukarskiej, która następnie nakłada kolor bezpośrednio na materiał i utwardza ​​go za pomocą światła UV. Przy tej metodzie konieczne jest zastosowanie specjalnych atramentów UV zawierających fotoinicjatory. Kolory, standardowo używane w druku cyfrowym UV, to cyjan, magenta, żółty i czarny.

Technologia druku UV

Druk UV to forma druku cyfrowego, która wykorzystuje światło ultrafioletowe do suszenia lub utwardzania atramentu podczas drukowania. Co to oznacza w praktyce? Maszyna drukująca rozprowadza atrament na powierzchni materiału, a specjalnie zaprojektowane lampy UV podążają za nim, natychmiast utwardzając atrament. Ten proces suszenia jest również nazywany utwardzaniem chemicznym.

maszyna drukująca technologią uv

Warto wiedzieć: Promieniowanie UV to promieniowanie krótkofalowe i wysokoenergetyczne, dzięki czemu utwardza ono ​​płynny atrament w ciągu ułamków sekundy!

Zalety druku UV

Druk ultrafioletowy (UV) to technologia, która została stworzona, aby umożliwić szybkie wysychanie lakieru podczas manicure. Ostatecznie jednak druk cyfrowy UV zaczął być wykonywany na różnych rodzajach podłoży, ze względu na liczne atuty. Największymi zaletami tej technologii jest to, że:

  • Nie potrzebujesz żadnych płyt drukarskich ani innych materiałów transferowych oszczędza to czas i pieniądze.
  • Tusz reagujący na promieniowanie UV nie zawiera rozpuszczalników atramenty UV są dobre dla Twojego zdrowia i środowiska.
  • Nowoczesne maszyny drukarskie z lampami UV LED pracują w sposób energooszczędny.
  • Wydruki UV nie muszą schnąć duża oszczędność czasu.
  • Gwarancja wysokiej rozdzielczości do 1000 dpi.

Największą niedogodnością tej metody jest fakt, że atrament UV to atrament pigmentowy. Barwne pigmenty przylegają tylko do powierzchni materiału. Ta wada dotyczy głównie tekstyliów. Jeśli materiał jest intensywnie używany, istnieje ryzyko, że nadruk UV się wytrze.

Zobacz również: Druk offsetowy — jak działa i kiedy warto go wybrać

Podsumowując, druku UV jest idealny do personalizacji i tworzenia niestandardowych przedmiotów. Ponadto metoda ta umożliwia zużycie bardzo małej ilości atramentu, a doskonała rozdzielczość zapewnia ostre jak brzytwa wydruki.

druk uv

Zastosowanie druku UV

Możliwość użycia technologii UV na różnego rodzaju podłożach oraz jego odporność na warunki atmosferyczne sprawiają, że ma on bardzo szerokie zastosowanie. Druk UV wykorzystuje się w branży reklamowej, w szczególności do zewnętrznych celów promocyjnych. Daje on możliwość tworzenia różnego rodzaju reklamy outdoor, więc stosuje się go do druku wielkoformatowego. Jako że jest odporny na niskie temperatury idealnie nadaje się do produkcji billbordów, plakatów czy systemów ekspozycyjnych. Nadruk UV świetnie sprawdzi się również przy tworzeniu spersonalizowanych przedmiotów, opakowań, a nawet dekoracji wnętrz.

Materiały kompatybilne z drukiem UV

Za pomocą druku UV możliwe jest tworzenie nadruków na wielu różnych podłożach. Do najpopularniejszych należą:

1. Szkło akrylowe i drewno

Szkło akrylowe i drewno, dostarczane są w postaci płyt o różnej grubości. Materiały te można zadrukować bezpośrednio za pomocą druku UV, co niewątpliwie oszczędza czas i surowiec oraz umożliwia idealną harmonię pomiędzy nadrukowanym obrazem a powierzchnią. Materiały te wykorzystuje się do produkcji wyświetlaczy, znaków budowlanych czy firmowych.

2. Płyta PCV — plexi

Plexi to sztywny, przezroczysty materiał, który może być wykorzystywana na wiele sposobów. Jego największą zaletą jest to, że jest niezwykle odporny na działanie promieniowania UV. Właściwości te sprawiają, że świetnie nadaje się do nadruków wykonywanych technologią cyfrową UV, bez straty na jakości. Plexi wykorzystuje się do tworzenia różnorodnych elementów reklamowych, takich jak podświetlane szyldy i tablice, iluminowane litery oraz gadżety reklamowe.

3. Materiały elastyczne

Materiały elastyczne takie jak płótno, siatka, folie winylowe i papier o różnej grubości i jakości również świetnie nadają się do zadruku UV. Podłoża te wykorzystuje się do łatwego i szybkiego tworzenia banerów, flag, naklejek na witryny sklepowe oraz reklamy ścienne i podłogowe. Do materiałów elastycznych, które również nadają się do druku UV, zaliczają się również plandeki PCV, tkaniny poliestrowe, folie samoprzylepne czy tapety.

Warto również wiedzieć, że dzięki szybkiemu schnięciu atramentu w technologii UV możliwe jest tworzenie nadruków na podłożach wrażliwych na wysokie temperatury. Oznacza to, że druk UV umożliwia tworzenie spersonalizowanych gadżetów reklamowych czy upominków. Służy on więc do personalizacji produktów, nagród, grafik POS czy drobnych elementów wyposażenia wnętrz.

druk uv

Zobacz również: Druk cyfrowy — wszystko, co musisz o nim wiedzieć

Druk solwentowy czy druk UV

Druk UV to bezpośredni konkurent druku solwentowego. Metody te różnią się użytymi w procesie atramentami oraz szybkością schnięcia. W zależności od materiału i czasu lepiej będzie wybrać metodę solwentową zamiast UV. Druk solwentowy jest na przykład lepszym rozwiązaniem do produkcji spersonalizowanych koszulek czy tworzenia nadruków na innych materiałach, które będą często prane. Pamiętaj jednak, że nie musisz sam podejmować decyzji dotyczącej metody druku swoich materiałów reklamowych. W Colours Factory doradzimy Ci, który proces jest najlepiej dostosowany do Twoich potrzeb. Jeśli masz jakiekolwiek pytania, skontaktuj się z nami: offer@coloursfactory.pl