07.12.2022
Inspiracje

Nieoczywiste świąteczne inspiracje, które wprawią Cię w dobry nastrój

Masz już dość klasycznego wizerunku Świąt Bożego Narodzenia? Widząc kolejne kartki z Mikołajem, opakowania w renifery czy świecące choinki ogarnia Cię znudzenie? W takim razie wiedz, że nie jesteś jedyną osobą, która ma dość sztampowego świątecznego przepychu. Poznaj artystów, którzy do tematu świąt podeszli z otwartą głową i świeżym spojrzeniem oraz zainspiruj się do tworzenia własnych nieoczywistych, świątecznych projektów.


Krzyczymy o magii świąt, a zapominamy, czym ona rzeczywiście jest. Grunt jednak, żeby się nie dać, żeby nie pójść z tłumem. Magdalena Kordel, Anioł do wynajęcia


Na szczęście istnieją artyści, którzy nie dają się stereotypom i nie idą za tłumem, o czym przekonasz się w naszym przeglądzie nieoczywistych świątecznych inspiracji. Zebrane tutaj projekty podchodzą do tematu świąt w niesztampowy sposób, więc wśród tych inspiracji nie znajdziesz klasycznych Świętych Mikołajów, choinek i bombek, natomiast na pewno czeka Cię spora dawka kreatywności i oryginalności. To jak? Zaczynamy?

Opakowania

Święta Bożego Narodzenia nieodłącznie kojarzą nam się z prezentami. Jest to też czas, kiedy firmy wypuszczają swoje specjalne świąteczne produkty, zestawy idealne na prezent czy sprawdzone artykuły, ale w nowych gwiazdkowych opakowaniach. Pierwszą propozycją na liście nieoczywistych świątecznych projektów są opakowania firmy Candle + Friends, które są najlepszym przykładem na to, że nie tylko światełka choinkowe nadają świątecznego blasku. Proste opakowania z nutką czerwieni sprawdzają się równie dobrze. Więcej możesz zobaczyć tutaj.

Copyright: Cansu Merdamert

Kartki świąteczne

Czy wysyłasz karki świąteczne? A może otrzymujesz ich bardzo wiele? Co roku przychodzą do Ciebie kolejne świąteczne pocztówki ze stajenką, choinką lub Mikołajem z wielkim workiem prezentów? A przecież bożonarodzeniowe kartki nie muszą być nudne i oklepane. Wystarczy spojrzeć na projekt Cristiny Zilio, która stworzyła pocztówki, bawiąc się przede wszystkim typografią. Jej kolorowe i radosne kartki zachwycają swoją oryginalnością, dlatego nie mogło ich zabraknąć. Cały projekt możesz zobaczyć tutaj.

Copyright: Cristina Zilio

Innym pomysłem na niesztampową kartkę świąteczną jest propozycja Agaty Świezak, która zaprojektowała ilustrowaną pocztówkę. Projekt Agaty nawiązuje do świąt w bardzo nieoczywisty sposób, poprzez wykorzystanie kilku gwiazdkowych motywów, takich jak prezenty czy czapeczka Mikołaja. Jednak zarówno styl kartki, jak i kolorystyka są dalekie od świątecznego stereotypu. Jeśli podoba Ci się ta propozycja, zajrzyj tutaj.

Copyright: Agata Świezak

Książki

Boże Narodzenie to również czas, gdy w księgarniach można znaleźć całe mnóstwo świątecznych publikacji, dlatego i wśród naszych nieoczywistych projektów nie mogło zabraknąć propozycji książkowej. Spośród wielu prac szczególnie wyróżnił się pomysł Katie Kirk, która zaprojektowała książkę „A Christmas Carol”. Czy te kolory i geometryczne kształty nie są zachwycające? Cały projekt możesz zobaczyć tutaj.

Copyright: Katie Kirk

Copyright: Katie Kirk

Plakaty

Ostatnim projektem w zestawieniu nieoczywistych projektów świątecznych jest gwiazdkowa kampania przygotowana przez Pedro Perles. Jego magiczne plakaty można było zobaczyć w Madrycie. Czy te miśki nie oddają ducha Świąt lepiej niż nie jeden renifer? Cały projekt znajdziesz tutaj.

Copyright: Katie Kirk

Jeśli spodoba Ci się ta lista nieoczywistych świątecznych projektów, zaobserwuj nasze profile w social mediach po więcej ciekawych inspiracji.

Magdalena Szafrańska

Copywriterka, Social Media Specjalistka

Pasjonatka komunikacji, social mediów i poligrafii. Kreuje, wyjaśnia i dba o to, by świat (poli)graficzny nie miał przed czytelnikami tajemnic.