15.03.2023
plakaty od A4 do A2
Druk reklamowy

Plakaty — od A4 po B0. Znajdź rozmiar idealny dla siebie

Plakaty są częścią codziennego życia i służą do reklamowania usług i produktów już od kilku stuleci. Są one doskonałym narzędziem reklamy ukierunkowanej, która zapewni, że Twój przekaz zobaczy wiele osób. Na użyteczność plakatów wpływa również fakt, że są one dostępne w różnych rozmiarach, dzięki czemu ​​można je umieścić w wielu miejscach. Poznaj najpopularniejsze formaty plakatów oraz ich zastosowanie i wybierz ten, który sprawdzi się najlepiej w Twojej kampanii promocyjnej.

Jak wybrać odpowiedni rozmiar plakatu

Rozmiar Twojego plakatu zależy od ilości informacji, jaką chcesz przekazać, budżetu oraz miejsca, w którym planujesz go umieścić. Jeśli planujesz szerokozasięgową kampanię i musisz wyprodukować kilkaset plakatów, plakat małego formatu może być dla Ciebie najlepszym wyborem. Często plakaty marketingowe są mniejsze i tańsze. Z drugiej strony, jeśli planujesz zamówić od 10 do 20 plakatów do wywieszenia tylko w widocznych miejscach, lepiej sprawdzą się większe formaty plakatów. Czasami mogą kusić Cię niestandardowe wymiary plakatów, jednak klasyczne rozmiary plakatów są na tyle uniwersalne, że z pewnością znajdziesz odpowiedni do Twoich celów.

plakaty w biurze

Najpopularniejsze rozmiary plakatów

Nie ma jednej, ogólnie obowiązującej definicji, określającej minimalny standardowy rozmiar plakatu. Umownie przyjmuje się, że plakaty reklamowe to wydruki od formatu A4 lub A3 wzwyż oraz od formatu B4 wzwyż. Najbardziej popularnym formatem jest A, natomiast formaty B i C są formatami drugorzędnymi. Standardowe rozmiary plakatów widujemy na co dzień, na ulicach, w galeriach handlowych czy na tablicach ogłoszeń. Poniżej przedstawiamy szczegółowe parametry plakatów zarówno dla formatu A, jak i B, aby ułatwić Ci wybór najodpowiedniejszego.

Wymiary plakatów w formacie A:

🔸 A0, rozmiar pionowy: 840 x 1180 mm; poziomy:840 x 1180 mm

🔸 A1, rozmiar pionowy: 594 x 841 mm; poziomy: 841 x 594 mm

🔸 A2, rozmiar pionowy: 420 x 594 mm; poziomy: 594 x 420 mm

🔸 A3, rozmiar pionowy: 297 x 420 mm; poziomy: 420 x 297 mm

🔸 A4, rozmiar pionowy: 210 x 297 mm; poziomy: 297 x 210 mm

🔸 A5, rozmiar pionowy: 148 x 210 mm; poziomy: 210 x 148 mm

🔸 A6, rozmiar pionowy: 105 x 148 mm; poziomy: 148 x 105 mm

🔸 A7, rozmiar pionowy: 74 x 105 mm; poziomy: 105 x 74 mm

Wymiary plakatów w formacie B:

🔸 B0, rozmiar pionowy: 1000 x 1400 mm; poziomy: 1400 x 1000 mm

🔸 B1, rozmiar pionowy: 700 x 1000 mm; poziomy: 1000 x 700 mm

🔸 B2, rozmiar pionowy: 500 x 700 mm; poziomy: 700 x 500 mm

🔸 B3, rozmiar pionowy: 350 x 500 mm; poziomy: 500 x 350 mm

🔸 B4, rozmiar pionowy: 250 x 350 mm; poziomy: 350 x 250 mm

🔸 B5, rozmiar pionowy: 175 x 250 mm; poziomy: 250 x 175 mm

🔸 B6, rozmiar pionowy: 125 x 175 mm; poziomy: 175 x 125 mm

🔸 B7, rozmiar pionowy: 88 x 125 mm; poziomy 125 x 88 mm

Zastanawiając się, jaki format plakatu wybrać, warto poznać wszystkie dostępne możliwości. Im lepiej dostosowana wielkość do miejsca, tym większa skuteczność kampanii reklamowej. Przy wyborze rozmiaru, należy również wziąć pod uwagę ograniczenia, jakie często obowiązują w miejscach publicznych.

plakaty w różnych rozmiarach na ścianie

Najpopularniejsze formaty plakatów

Prawidłowo dobrany format plakatu to podstawa przy planowaniu akcji marketingowej. Od tego, gdzie planujesz wywiesić swoje plakaty drukowane, zależy jego wielkość. Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje o poszczególnych rozmiarach i ich zastosowaniu.

Format plakatu A4 lub B4

To najmniejsze plakaty, znany również jako ulotka plakatowa, który idealnie nadaje się do powieszenia w małych przestrzeniach. Plakaty o tych wymiarach najlepiej nadają się do wieszania:

  • na słupach ogłoszeniowych
  • na tablicach ogłoszeń
  • w witrynach informacyjnych
Plakaty A3 lub B3

Ten mały plakat jest najczęściej spotykany w miejscach publicznych. Jako że nie zajmuje dużo miejsca, idealnie nadaje się do ekspozycji w pomieszczeniach czy witrynach sklepowych. Poczekalnie czy łazienki w galeriach handlowych to idealne miejsca na plakat A3. Warto zauważyć również, że są to najbardziej typowe wymiary plakatu marketingowego, a ich rozmiar i charakter sprawia, że muszą one znajdować się na wysokości oczu widzów i przechodniów.

plakat A3

Format plakatu A2 lub B2

Wymiary te są powszechnie stosowane do druku plakatów, których celem jest przyciągnięcie uwagi odbiorców za pomocą skutecznego przekazu. Ponadto plakat o wymiarach A2 lub B2 może być używany do promowania wydarzeń i reklamowania produktów, na tablicach ogłoszeń, jako szyldy okienne lub do celów dekoracyjnych.

plakat A2

Format plakatu A1 lub B1

Jako że jest to standardowy rozmiar dużych plakatów, jest on popularny wśród reklamodawców, którzy chcą przyciągnąć uwagę odbiorców kuszącym przesłaniem lub dziełem sztuki. Plakaty o tych wymiarach są zwykle widoczne w centrach handlowych, na targach, chodnikach, podczas imprez i koncertów, ponieważ jedną z kluczowych ich zalet jest to, że zaprezentowane informacje można łatwo odczytać z odległości (powiedzmy 10-15 metrów).  Podsumowując, plakat A1 lub B1 dobrze nadaje się do eksponowania złożonego projektu, ilustracji, odważnej typografii, minimalistycznej grafiki i nie tylko.

plakat A1

Plakat B0

Format B0 to rozmiar plakatów wykorzystywany przede wszystkim w reklamie outdoorowej. Znany również jako plakat przystanku autobusowego lub metra jest powszechnie spotykany na dworcach autobusowych. Rozmiar B0 jest przede wszystkim przeznaczony do ekspozycji na zewnątrz, ale też często wykorzystywany jest w salach koncertowych czy kinowych. Projektując plakat o tym wymiarze, warto zadbać o ciekawy design i czytelny przekaz. Co więcej, wybór odpowiedniego papieru również jest istotny. Kolorowa grafika wydrukowana na papierze błyszczącym wykończeniem sprawi, że Twój plakat dodatkowo się wyróżni. Duże plakaty zazwyczaj drukuje się na papierze powlekanym, ponieważ zwiększa on jasność kolorów.

plakat B0Rozmiar B0 sprawdza się jako:

  • Plakaty filmowe
  • Plakaty kinowe
  • Reklamy i plakaty promocyjne
  • Plakaty promujące wydarzenia kulturalne

Plakaty XXL

Nazywane również plakatami panoramicznymi lub wielkoformatowymi. Ze względu na swoje rozmiary, najczęściej są używane w reklamach outdoorowych, ale świetnie sprawdzają się również jako dekoracja ścienna w biurach i domach. Plakaty XXL mogą być wydrukowane na satynowym papierze ozdobnym powlekanym (200 g) lub na podłożu billboardowym – 130 g blueback. Oba te podłoża cechuje znaczna odporność na warunki atmosferyczne. Duża powierzchnia nadruku pozwala na ambitną kampanię reklamową, która z pewnością dotrze do wielu potencjalnych klientów.

plakat xxl

Magdalena Szafrańska

Copywriterka, Social Media Specjalistka

Pasjonatka komunikacji, social mediów i poligrafii. Kreuje, wyjaśnia i dba o to, by świat (poli)graficzny nie miał przed czytelnikami tajemnic.